Connect with us

Hi, what are you looking for?

Club Talk

Labour day can’t deny Breaffy | Donegal massacres | Cork excitement | Dungannon drama

Shane Stapleton and Fintan O’Toole of The42.ie talk through all the big drama — from Dungannon’s drama to Breaffy making it to another final

Shane Stapleton and Fintan O’Toole of The42.ie talk through all the big drama in Club Talk: Football.

Antrim SFC
Creggan 2-10 Portglenone 1-8, Ahoghill, 1pm 
Cargin 3-9 Lamh Dhearg 1-13, St Enda’s, 4pm 

Carlow SFC
Rathvilly 0-15 Palatine 1-5, Netwatch Cullen Park, 1.30pm 
Mount Leinster Rangers 1-13 O’Hanrahan’s 2-7, Netwatch Cullen Park, 6pm 
Old Leighlin 0-6 Tinryland 0-5, Netwatch Cullen Park, 7pm
Eire Og 1-12 Bagenalstown Gaels 0-5, Netwatch Cullen Park, 7.30pm

Cork SFC
Ballincollig 2-8 Carrigaline 0-11, Pairc Ui Rinn, 2pm 
Carbery Rangers 2-9 Newcestown 2-12, Ballinascarthy, 2pm 
Castlehaven 4-19 Ilen Rovers 2-4, Ballydehob, 2pm 
Nemo Rangers 1-15 Douglas 1-10, Pairc Ui Chaoimh, 2pm 
St Finbarr’s 1-17 Clonakilty 1-13, Coachford, 2pm 
Valley Rovers 0-12 Bishopstown 1-8, Ballinora, 2pm 

Derry SFC
The Loup 0-21 Dungiven 1-11, Glen, 3pm 
Swatragh 0-13 Banagher 2-3, Ballinascreen, 3pm 
O’Donovan Rossa 1-8 Lavey 0-9, Celtic Park, 6pm 
Coleraine 3-10 John Mitchel’s 1-14, Dungiven, 2pm 
Ballinderry 2-18 Newbridge 1-15, Loup, 4pm AET
Glen 3-20 Kilrea 1-10, Glenullin, 4pm 
Ballinascreen 1-12 Bellaghy 0-9, Celtic Park, 6pm 

Donegal SFC
Gaoth Dobhair 0-14 Sean MacCumhaills 1-10, Gaoth Dobhair, 3pm 
St Eunan’s 8-11 Bundoran 0-6, St Eunan’s, 6.30pm 
Naomh Conaill 2-16 Glenfin 0-5, Glenties, 3.30pm 
Kilcar 3-14 St Michael’s 3-12, Kilcar, 6.30pm 
Ardara 1-11 Dungloe 0-11, Convoy, 8.30pm

Down SFC
Kilcoo 2-17 Rostrevor 2-11, Pairc Esler, 3pm 
Clonduff 3-11 Warrenpoint (0-20) (aet) – Warrenpoint win 4-2 on penalties
Ballyholland 1-14 Loughinisland 0-16, Castlewellan, 4pm AET

Kildare SFC
Celbridge 1-13 Round Towers 1-5, Newbridge, 2pm 
Carbury 1-12 Raheens 1-11, Newbridge, 4pm 
Sarsfields 4-15 Eadestown 1-6, Newbridge, 6pm 
Castledermot 2-19 Monasterevan 0-12, Newbridge, 2pm 
Johnstownbridge 5-17 St Laurence’s 1-13, Newbridge, 4pm 
Moorefield 1-14 Maynooth 1-9, Newbridge, 6pm 

Laois SFC
Ballyfin 2-11 Ballyroan Abbey 2-8, MW Hire O’Moore Park, 2pm 
Arles-Killeen 2-15 Arles-Kilcruise 0-12, MW Hire O’Moore Park, 4pm 
Killeshin 2-15 Courtwood 2-11, MW Hire O’Moore Park, 6pm 
St Joseph’s 1-12 Stradbally 0-14, MW Hire O’Moore Park, 3pm 
Portarlington 1-11 Portlaoise 0-10, MW Hire O’Moore Park, 5pm 
Ballylinan 0-12 Rosenallis 0-8, Laois GAA Centre Of Excellence, 7pm 
Graiguecullen 0-11 The Heath 0-8, Laois GAA Centre Of Excellence, 7.30pm

Longford SFC
Longford Slashers 1-9 Fr Manning Gaels 1-7, Glennon Brothers Pearse Park, 12.30pm 
Mullinalaghta 1-15 Colmcille 2-10, Glennon Brothers Pearse Park, 5.30pm 

Louth SFC
Newtown Blues 2-12 St Joseph’s 0-9, Darver, 1pm 
Ardee 4-15 Geraldines 3-11, Darver, 3pm 
St Mochtas 1-15 St Patrick’s 1-11, Darver, 5pm 
Naomh Mairtin 4-12 Dundalk Gaels 0-6, Darver, 7pm 

Mayo SFC
Claremorris 2-16 Moy Davitts 0-12, Kiltimagh, 1pm 
Knockmore 0-17 Ballina Stephenites 0-13, MacHale Park, 3.45pm 
Breaffy 0-15 Westport 0-13, MacHale Park, 7.15pm 

Monaghan SFC
Scotstown 0-17 Carrickmacross 1-6, Clones, 3pm 
Ballybay 4-19 Inniskeen 1-25, Clones, 5pm AET
Castleblayney 1-12 Donaghmoyne 0-11, Inniskeen, 7.45pm 

Offaly SFC
Edenderry 2-17 Bracknagh 3-10, O’Connor Park, 4pm 
Ferbane 1-12 Shamrocks 1-9, Pullough, 4pm 
Tullamore 1-17 Clara 0-9, Tubber, 4pm 
Rhode 3-13 Cappincur 0-10, Daingean, 4pm 

Roscommon SFC
St Brigid’s 2-15 Boyle 2-9, Dr Hyde Park, 1pm 
Padraig Pearses 1-11 Clann na nGael 1-10, Dr Hyde Park, 3.50pm 
Tulsk Lord Edwards 1-10 Fuerty 1-9, Strokestown, 6pm 

Sligo SFC
Tourlestrane 0-11 St Mary’s 2-4, Markievicz Park, 4pm 
Drumcliffe Rosses Point 1-7 Coolera-Strandhill 0-9, Markievicz Park 
Coolaney-Mullinabreena 1-12 Eastern Harps 0-12, Kilcoyne Park 
Shamrock Gaels 1-10 Geevagh 0-7, Corran Park 

Tipperary SFC
Aherlow 2-9 Ardfinnan 0-8, New Inn, 2pm 
Eire Og Annacarty Donohill 1-6 Galtee Rovers 0-8, Sean Treacy Park, 2pm 
Clonmel Commercials 0-12 Kilsheelan-Kilcash 0-6, Ardfinnan, 4.30pm 

Tyrone SFC
Trillick 2-13 Coalisland 1-12, Healy Park, 5.30pm 
Dungannon 0-19 Errigal Ciaran 2-12, Healy Park, 7.30pm AET

Waterford SFC
Rathgormack 3-21 St Saviour’s 0-7, Walsh Park, 6pm 
Ballinacourty 3-17 St Declan’s 1-7, Fraher Field, 7pm 
Brickey Rangers 3-11 Stradbally 0-13, Lemybrien, 7pm 
The Nire 2-15 Kilmacthomas 0-5, Lemybrien, 8pm

Wexford SFC
St Mogue’s Fethard 1-7 St Martin’s 1-7, Chadwicks Wexford Park, 2pm 
Shelmaliers 3-13 Kilanerin 1-11, Chadwicks Wexford Park, 6pm 
St James’ 2-7 Horeswood 1-10, Chadwicks Wexford Park, 2pm 
Sarsfields 1-19 HWH Bunclody 1-12, Chadwicks Wexford Park, 6pm 

Wicklow SFC
Baltinglass 1-13 Arklow Geraldines-Ballymoney 2-7, Aughrim, 5.30pm 
Tinahely 2-13 Avondale 2-13, Aughrim, 5.30pm (AET, Tinahely win 4-3 on penalties)

📮 Sign up to the OurGame newsletter — a daily email reminder of our latest videos, articles, quizzes and more.

Don’t forget to subscribe to the OurGame YouTube page for live streams and more.

Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like